Dom Kultury na Nowym Dworze otwarto 21 czerwca 1953 roku w przebudowanej przedwojennej gospodzie. Był jednym z największych i najprężniej działających ośrodków kulturalnych w tej części miasta. Koło teatralne, chór, balet, kurs radiotechniczny i łączności radiowej, zespół mandolinistów, kurs nauki języka rosyjskiego, zespół brydżowy, szachowy, warcabowy, pingpongowy i bilardowy, oprócz tego biblioteka dla dorosłych i czytelnia dziecięca. W 1954 roku otwarto kino związkowe „Pafawag”, początkowo wyposażone w aparaturę wąskotaśmową. Kino prowadził Związek Zawodowy Metalowców, było kinem III kategorii i miało 478 miejsc. Co ciekawe jeszcze na początku lat 50-tych na Nowy Dwór przyjeżdżało kino objazdowe i wyświetlało filmy w budynku szkoły podstawowej.

Wieloletnim kierownikiem Domu Kultury był Lesław Czarny, kinooperatorem w kinie – Werner Helfer, który wpuszczał moją mamę za darmo na poranki niedzielne, bileterką w kinie była moja sąsiadka z ulicy. W listopadzie 1961 roku kino przeszło na taśmę 35mm, a rok później otrzymało ekran panoramiczny. W 1967 roku w DK „Pafawag” funkcjonowały Gabinet Oświatowy, Klub Działkowca, Klub Rencisty, „Szkółka Życia” (dla młodzieży stojącej przed wyborem zawodu), estrada poetycka, zajęcia taneczne i umuzykalniające dla dzieci, Klub Miłośników Fotografii oraz zespół big-beatowy. Istniał także zespół filmowy, który realizował filmy na wąskiej taśmie, między innymi „Szary los szarego człowieka” (dotarcie do niego to by była gratka!).

Kino „Pafawag” funkcjonowało do końca lat osiemdziesiątych, po kilkunastoletniej przerwie i generalnym remoncie otwarto w nim Centrum Kultury Wrocław-Zachód.

 

Wspomnienia Piotra Lisa

 

Zostaw po sobie ślad

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *